Ztráta platební karty v zahraničí s sebou nese nemalé problémy

ID-10078262Jste často na cestách? A zažili jste již někdy situaci, v rámci které jste museli řešit ztrátu osobních dokladů? Pokud se ke ztrátě občanky, pasu nebo řidičského průkazu přidá také ztráta hotovosti a platebních karet, je poměrně velký problém na světě. Najednou se ocitnete daleko od domova bez veškeré hotovosti i zdroje příjmů. Jak tuto situaci řešit? To se dozvíte na následujících řádcích.

Blokace karty je základ

Prvním krokem, který byste měli bezprostředně po zjištění ztráty učinit, je blokace všech karet, které jste u sebe aktuálně měli. Pro ještě rychlejší blokaci je vhodné poznamenat si číslo karet na bezpečném místě. Blokaci provedete zavoláním do finanční instituce, která vám kartu vydala. Pokud však vlastníte některou z karet společnosti Visa nebo MasterCard, navštivte některou z jejich zahraničních poboček a proveďte blokaci přímo zde. Karty výše zmíněných společností umožňují zavolat na univerzální číslo (volání je na účet volaného). I zde vám poradí a kartu zablokují.

Jak získat finanční prostředky

Platební kartu máte zablokovanou, nyní ale řešíte, jakým způsobme zaplatit hotel nebo obživu, případně náklady na cestu zpět domů. O vydání hotovosti můžete zažádat na místním zastupitelském úřadu nebo využít možností, které nabízejí tzv. embosované karty a zažádat si o poslání hotovosti nebo vydání náhradní karty. Celý proces vás však bude ve finále stát několik tisíc korun.

Prevence je základ

Samotnému odcizení platebních karet, peněženky nebo dokladů zřejmě příliš zabránit nejde. Dbejte však na prevenci a kreditní karty, hotovost i doklady mějte různě rozmístěné. Zabráníte tak nepříjemnostem, které jsou s takovou ztrátou spojeny. Poslední rada na závěr zní – nikdy si nepište pin na kartu nebo do peněženky, či mezi doklady. Zlodějům tak nemalou měrou zamezíte ve vyluxování vašeho konta.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search