Vzali jste si půjčku? Praktické rady a tipy

Důvody, proč jste sáhli po půjčce, mohou být různorodé. Od zdravotních komplikací, které vyžadovaly okamžitou a nákladnou léčbu, přes zaplacení nájmu, až po splnění si nějakého snu, ke kterému byla finanční pomoc nezbytná. Vzali jste si půjčku u banky nebo jiné nebankovní společnosti? Zlákaly vás půjčky Ostrava nebo velmi oblíbené půjčky pro nezaměstnané? Držte se následujících rad a tipů, díky kterým si můžete ušetřit nemalé problémy a komplikace.

ID-10059945Pozor na smlouvy

Vždy si konkrétní smlouvu důkladně přečtěte. Sledujte jak písmo drobné, tak písmo o klasické velikosti. Spousta z nás totiž věnuje často více pozornosti poznámkám pod čarou, než samotnému obsahu smlouvy. Pokud čemukoliv nerozumíte, nebojte se zeptat. Nikdy nepodepisujte smlouvu pod nátlakem, a aniž byste si jí přečetli. Následky takové ve spěchu podepsané smlouvy mohou být opravdu fatální.

Pozor na termíny splátek

Většina klientů bank i nebankovních společností spoléhá na to, že půjčku bude vracet v pravidelných měsíčních intervalech. Ve skutečnosti tomu tak však být nemusí. Spousta společností vyžaduje pravidelné splátky po týdnu nebo jiných neobvyklých časových intervalech. Nezapomeňte se proto vždy dopředu informovat, jaké jsou intervaly pro splacení právě u vaší půjčky.

Závazku se zbavte co nejdříve

Dodržujte termíny a splátky hraďte včas. Předejdete tak vysokým úrokům z prodlení. Informujte se také o tom, zda je možno v konkrétní bankovní, či nebankovní instituci vrátit vypůjčené prostředky předčasně a bez poplatku.

Využívejte raději účelových půjček

Účelové půjčky jsou ve své podstatě levnější, než půjčky obecné. Pokud si účelově půjčíte třeba na auto, nemovitost nebo dovolenou, na poplatcích zaplatíte méně, než u neúčelových půjček na cokoli. Nerozhodujte se však vždy pouze dle výše RPSN, informujte se o tom, jaké poplatky je nutno v rámci dané půjčky hradit. Ve výsledku totiž mohou subjekty zbohatnout nikoli na vysokém RPSN, ale na nepřiměřeně vysokých poplatcích (za schválení, zprostředkování nebo vedení půjčky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..