Jak napsat životopis v angličtině

Pokud si hledáte práci v zahraničí nebo jen u české firmy, které požaduje komunikaci v angličtině, určitě potřebujete napsat životopis v angličtině. Ten se od toho v češtině příliš neliší, je tady ale přesto několik rozdílů. Jak si s tím tedy poradit?

Jak napsat správně životopis v angličtině?

Pro životopis v angličtině (CV = curriculum vitae) platí podobná pravidla jako pro ten v češtině. I životopis v angličtině musí být strukturovaný a stručný. U životopisu v angličtině to platí ještě víc. Maximální délka by neměla překročit dvě stránky textu.

Životopis v angličtině – pracovní zkušenosti a praxe

U životopisu v angličtině také hraje mnohem větší roli vaše předchozí pracovní zkušenost. Ta je v zahraničí více ceněna než dosažené vzdělání. Svoje profesní zkušenosti byste tedy měli popsat dříve, než budete popisovat vzdělání.

Jak napsat životopis v angličtině? (curriculum vitae)

Jak napsat životopis v angličtině? (curriculum vitae)

V zahraniční si také mnohem více potrpí na reference. Váš životopis by tedy měl alespoň u jedné pracovní zkušenosti obsahovat referenci nebo alespoň kontakt na někoho kdo vám může retenci poskytnout. Nejdříve se ale ujistěte, že daná osoba je schopná komunikovat v angličtině.

Životopis v angličitně – české reálie

Při psaní životopisu anglicky si také dejte pozor na používání českých reálií, kterým by v zahraniční nemuseli rozumět. Patří sem například i to že váš telefon by měl být uveden v mezinárodním formátu s předčíslím +420, nebo že u vašeho řidičského průkazu neuvádíte skupinu B, stačí napsat „driving licence” případně specifikovat slovně na jaká vozidla mate oprávnění.

Vaše angličtina by také v životopisu měla být skvělá, určitě se nehodí, aby zde byly gramatické chyby nebo aby byl životopis napsán chatrnou školní angličtinou. Pokud si nejste jisti, požádejte někoho o kontrolu.

Životopis v angličtině – vzdělání

U vašeho vzdělání, pokud máte vysokoškolské, zvažte, jak uvedete titul. Pokud například máte titul Ing, který jste ale získali na VŠE, nemusí to být správně pochopeno. V zahraničí je titul Ing spojován pouze s technickými profesemi. V takovém případě je lepší uvést, že mate vysokoškolské vzdělání, obor a školu ale titul vynechat.

Pokud máte ve svých předchozích pracovních zkušenostech praxi u nějaké velké české firmy, která ale nemusí být v zahraniční tak dobré známá, zkuste svoji firmu stručně představit (například největší český výrobce v daném oboru který má roční obrat XXX miliard euro ap.)

Pro další rady jak napsat životopis v angličtině nebo jak napsat motivační dopis anglicky se můžete podívat na náš blog.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search