Jak napsat správně životopis

O tom, jestli se vám podaří získat novou práci, rozhoduje i váš životopis. Ten sice novou práci sám o sobě nezajistí, je to ale vaše vstupenka na přijímací pohovor. Váš životopis je také vaše vizitka a váš první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem.  Jak tedy napsat životopis správně?

Jak napsat životopis dobře a správně?

Nejsnadnějším způsobem jak si pořídit dobrý životopis je použít nějaký vzor nebo šablonu pro životopis. Takový vzor životopis již má připravenou základní osnovu a stačí, když na příslušná místa doplníte svoje osobní údaje, pracovní zkušenosti, vzdělání a informace. A máte hotový životopis.

Musíte ale vzít do úvahy že tohle udělají všichni. Váš životopis by tedy měl obsahovat i něco málo navíc. Správně napsaný životopis by měl být napsat přesně pro potřeby konkrétního zaměstnavatele nebo pracovní pozice.

Jak by měl vypadat správně napsaný profesní životopis?

Jak by měl vypadat správně napsaný profesní životopis?

Pokud se ucházíte o více pracovních pozic, neposílejte do všech firem stejný životopis, ale vždy jej trochu upravte. Pro každou práci chtějí trochu jinou praxi nebo znalosti. Pokuste se v každé verzi vašeho životopisu zdůraznit právě ty znalosti nebo zkušenosti, které jsou pro danou pozici požadovány.  Tyto znalosti a praxi popište co nejpodrobněji, vše ostatní uvádějte jen stručně.

Co musí a nesmí obsahovat správný životopis

Správně napsaný životopis musí být stručný, maximální délka by neměla překročit dvě stran textu (A4)

Váš životopis také nesmí obsahovat žádné nepravdivé údaje. Pokud by se na to přišlo, ztratíte jakoukoliv šanci na získání nové práce.

Pokud víte o něčem, co by se novému zaměstnavateli nemuselo líbit tak to do životopisu nepište, pokud na to přijde řeč při pohovoru, budete mít šanci danou skutečnost lépe vysvětlit

Pokud to není výslovně uvedeno, životopis nemusí obsahovat vaši fotku, přesto vám ale doporučujeme ji tam přidat.

Pokud máte znalost nějakého jazyka, určitě by to měl váš životopis obsahovat i když toto není požadováno. Za jazyk můžete získat pár kladných bodů navíc, které mohou rozhodnout.

To stejné platí i pro další znalosti a schopnosti. Patří sem třeba i řidičský průkaz. Pokud jej máte, nebojte se to napsat.

Nezapomeňte také svůj životopis doplnit o průvodní nebo motivační dopis

Pokud je to možné, váš životopis by měl u poslední práce obsahovat referenci nebo alespoň kontakt n někoho kdo vám může referenci poskytnout, nebojte se tedy zeptat svého bývalého nadřízeného, jestli vám dá referenci.

1 komentář

  • sarka
    14 roky ago Reply

    dobry den jdu si schanet brigadu a tak potrebuju svuj zivotopis…jak ho mam spravne napsat?

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search