Správně napsaný životopis – na co nezapomenout

Životopis, se kterým se hodláte ucházet o novu práci, musí být perfektní. Je to váš první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Životopis rozhoduje o tom, jaký uděláte první dojem. Správně napsaný životopis vám tedy může pomoci získat novou práci.

Pracovní životopis = strukturovaný životopis

Při psaní profesní životopis byste neměli zapomenout uvést všechny údaje, které jsou pro potencionálního zaměstnavatele důležité – jedná se především o:

  • Kontaktní údaje = email, telefon a kontaktní adresa
  • Osobní údaje = jméno, příjmení, věk (případně můžete připojit foto)
  • Informace o předchozích zaměstnáních
  • Informace o vzdělání
  • Vaše certifikáty, absolvované kurzy a zkoušky
  • Jazykové schopnosti
  • Počítačové znalosti
  • Řidičský průkaz

Všechny tyto údaje by měly mít jasnou a přehlednou strukturu. I proto se pro označení pracovního životopisu používá termín „strukturovaný životopis“.

Správně napsaný životopis = neplýtvejte místem

Váš životopis, který budete psát pro nového zaměstnavatele, musí splňovat několik podmínek. Jednou z těch nejdůležitějších je ta, aby váš životopis byl stručný. Maximální délka by neměla přesáhnout 2 strany A4. Vynechejte tedy všechny nepodstatné detaily, jako jsou vaše koníčky a mimopracovní zájmy nebo tam kam jste chodili na základní školu. Věřte, že toto opravdu vašeho zaměstnavatele zajímat nebude.

Naopak se co nejvíce rozepište o tom, jakou za sebou máte profesní praxi a jaké jsou vaše dosavadní pracovní zkušenosti. Tato část životopisu by měla být co nejpodrobnější a měla by obsahovat nejvíce detailů.

Správně napsaný životopis = nezapomeňte na průvodní dopis

Váš životopis není to jediné, co byste si měli při hledání nové práce připravit. Dalším velmi důležitým dokumentem je i průvodní nebo motivační dopis. Na tuto součást životopisu mnoho lidí zapomíná, ale přitom právě tento dokument dokáže z obyčejného životopisu udělat zajímavý životopis.

Pointa je v tom že zatímco životopis by měl obsahovat pouze holá fakta, váš průvodní nebo motivační dopis by měl obsahovat popis toho, proč se ucházíte o pracovní pozici v dané firmě, jaké jsou vaše silné stránky, jaké jsou vaše dosažené úspěchy. A hlavně to co můžete nové firmě nabídnout. Právě zde máte největší šanci nového zaměstnavatele přesvědčit, že budete velkou posilou do jeho firmy.

Pro další rady jak napsat životopis nebo průvodní či motivační dopis se můžete podívat na náš web, kde najdete rady a informace jak by měl vypadat správný pracovní životopis, na co si dát při psaní pozor, připravili jsme pro vás i vzor životopis ke stažení a mnoho dalšího.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search