Dlouhodobá předpověď počasí na léto

Chystáte se na dovolenou nebo na prázdniny? Pak Vás určitě zajímá dlouhodobá předpověď počasí na léto.  Určitě byste si chtěli nanaplánovat svoji letní dovolenou a mít celou dobu ošklivé počasí. Pokusíme se Vám nabídnout jaká je dlouhodobá předpověď počasí na léto.

Dlouhodobá předpověď počasí

Nejprve ale několik slov o tom jak vzniká dlouhodobá předpověď počasí. Zatímco u klasické předpovědi počasí, kterou si můžete pustit každý den v televizi, se meteorologové opírají především o aktuální stav počasí, o snímky počasí a atmosféry z meteorologických radarů a družic. A na základě těchto poměrně přesných dat jsou schopni pomoci výkonných počítačů modelovat, jak se bude chovat počasí v následujících hodinách nebo dnech (předpověď počasí na 1 – 3 dny má více než 90% přesnost)

Dlouhodobá předpověď počasí je ale něco jiného. Když meteorolog sestavuje dlouhodobou předpověď počasí tak se již příliš nemůže opírat o přesná data. Počítačové modely počasí nejsou natolik přesné, aby dokázaly vypočítat, jaké bude počasí za dva týdny nebo dokonce za měsíc (to už je tolik možností že by je nezvládl spočítat ani nejvýkonnější počítač světa). Dlouhodobá předpověď počasí je tak založena především na dlouhodobých měřeních a ta jsou doplněna o různé orientační modely, jak se do této dlouhodobé zkušenosti promítne aktuální počasí.

Dlouhodobá předpověď počasí v praxi

Pokud meteorolog sestavuje dlouhodobou předpověď počasí, tak bere do úvahy to, že například v červeni je zpravidla průměrná teplota XX stupňů, množství slunečního svitu a srážek. Do toho bere do úvahy to, že pokud například v červnu dlouhodobě prší, tak se pak počasí v létě chová jiným způsobem, než pokud je horký a suchý červen. To celé je doplněno o další proměnlivé faktory. A výsledkem je pak předpověď počasí, které rozhodně neříká, jaké bude počasí v létě, ale pouze to jaké by pravděpodobně mohlo být.

Letní počasí – předpověď počasí

Jaké bude počasí v létě? Bude teplo, bude hezky, bude svítit sluníčko, ale také bude pršet, budou bouřky, občas bude krupobití. Pokud bude pršet hodně tak budou záplavy. Pokud bude tlaková výše nebo níže tak budou vedra nebo také bude pořád pršet … každý si může vybrat, co se mu zrovna hodí. Přesnější předpověď na celé léto asi bohužel neexistuje, rozhodně ne v našich zeměpisných a geografických podmínkách (jiná situace je třeba ve středomoří kde se dá charakter letního počasí předvídat mnohem spolehlivěji).

Nemusíte být ale zklamáni. I když neexistuje žádná 100% spolehlivá dlouhodobá předpověď, je mnoho spolehlivých zdrojů, kde se dá najít předpověď počasí, která vám řekne, jak bude následující týden nebo následujících 14 dní s poměrně velkou přesností.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search