Konec bankovních směnek?

Směnky a šeky jsou cestou do pekla. Ačkoli se toto tvrzení zdá více, než přehnané, k pravdivosti nemá zrovna daleko. Takovou směnkou může být v podstatě cokoli – od pivního tácku, přes klasickou smlouvu, až po kousek toaletního papíru. Stačí jeden podpis a dlužník se ocitá na šikmé plošině plné překážek…

Tak tomu bylo doposud

Od 1. 1. 2013 vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která v plné míře zakazuje používání směnek a šeků. Bohužel tato novela nemá retrospektivní účinnost (nevztahuje se na půjčky na směnku dříve sjednané). Pokud jste tedy směnku podepsali, s příchodem této novely se pro vás prakticky nic nemění. Novela však pomůže řadě dalších dlužníků, kteří se dostali do zdravotní nebo psychické nouze v rámci které by byli schopni podepsat takřka cokoli. Od nového roku tedy nebude moci věřitel použít směnky a šeky k zajištění nebo splacení spotřebitelského úvěru. Pokud tak učiní, hrozí mu pokuta v maximální výši 20 milionů Kč. I zde však existují jisté kličky a díry v zákoně. Tato novela se totiž vztahuje pouze na půjčky od 5000, po 1,88 milionu Kč.

Další změny, které novela přináší

Kromě absolutního zákazu směnek a šeků budou zakázány také předražené telefonní linky, jejichž sazba může překračovat někdy i 95 Kč za minutu. Věřitelé budou muset navíc prověřovat, zda jsou žadatelé o půjčku schopni vypůjčené peníze vrátit a pokud dospějí k názoru, že nikoli, nebude jim půjčka poskytnuta. Změna se odrazí také v ručení za půjčku. U nízkých půjček nebude moci věřitel vyžadovat jako zástavu nemovitost (dům, byt, chalupu). Další novinkou, se kterou novela počítá, je fakt, že žadatel o půjčku bude mít možnost od uzavřené smlouvy bezplatně odstoupit a to do 14 dnů. Doposud tomu bylo tak, že pokud jsme za zprostředkování půjčky zaplatili různě vysoký poplatek a půjčka nám schválena nebyla, tyto peníze jsme zpět nedostali. A právě tomu učinila novela o spotřebitelském úvěru přítrž.

Cash Money Letter Tiles Bills - Gunjan2021 / Pixabay

Gunjan2021 / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search