Výhody a nevýhody družstevních bytů

ID-10052924Vlastní bydlení je snem každého z nás. Trendy posledních let však vypovídají o tom, že stále více mladých lidí zůstává u svých rodičů ještě několik let po vystudování nebo vyučení. Důvod je prostý – zhroucený ekonomický systém České republiky, minimální šance absolventů na uplatnění a rostoucí ceny základních potravin, energií a v neposlední řadě také nemovitostí. Řešením pro mladé páry, rodiny s dětmi, ale i seniory mohou být právě družstevní byty, které s sebou nesou řadu výhod, ale samozřejmě i nevýhod. Pojďme se společně podívat alespoň na některé z nich.

Výhody družstevních bytů

Nemalou výhodu, kterou s koupí družstevního bytu získáte, je minimální časová a administrativní náročnost celého procesu. K převodu družstevního podílu na nového družstevníka stačí pouze základní dokumenty, souhlas stávajícího družstevníka a složení vstupního družstevního poplatku novým družstevníkem. Při koupi družstevního podílu není nutná registrace na katastrálním úřadě. Další výhodou družstevních bytů je fakt, že veškeré opravy a údržbu domu řeší samotné bytové družstvo. Pokud nemáte pro koupi bytu dostatečné finanční prostředky, může vám být poskytnut úvěr, kterým lze nové bydlení financovat.

Nevýhody družstevních bytů

Uvažujete o investici do družstevního bytu s tím, že budete bytové prostory dále pronajímat? Tato možnost je u některých družstevních společností omezená. Informujte se proto, zda je takové jednání možné. Pokud chcete provádět úpravy větších rozměrů, případně rekonstrukci podlah, bytových jader apod., taktéž si musíte vyžádat souhlas družstva. V opačném případě se vám taková rekonstrukce může nepříjemně prodražit. Také úpravy na domu (výměna oken, rekonstrukce schodiště apod.) musí kromě družstva odsouhlasit stoprocentní většina všech nájemníků. A právě to může být dalším kamenem úrazu – někteří nájemníci souhlasit nemusí, nebo často cestují a jejich zastižení je téměř nemožné.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search