Záchrana a oprava dat na disku

Porucha paměťového média jako je USB karta, CD, DVD či jiné paměťové médium, může být způsobena mnoha různými faktory. CD nebo DVD může mít poškrábaných povrch. Pevné disky v počítači mohou mít nějakou mechanickou poruchu. Oprava USB flash disku může být z důvodu mechanického poškození z důvodu nešetrného zacházení. Platí ale, že fyzické poškození datového média téměř vždy znamená alespoň částečnou ztrátu dat.

Proto je dobré vždy řešit problém ztráty dat předem. Nespoléhat se na to že pevný disk v počítači, USB flash karta nebo CD budou mít „nekonečnou“ životnost. Spíše je nutné předpokládat, že dříve či později dojde k poškození a k nenávratné ztrátě dat. Záchrana dat na disku je vždy složitá a finančně náročná. I proto se vyplatí investovat do pravidelného zálohování cenných dat. To může znamenat externí disk, kam pravidelně zálohujete cenné soubory. Nebo můžete využít služby některého online úložiště. Ideální je pak zkombinovat 2 nebo 3 různé způsoby zálohování.

Pokud dojde k fyzickému poškození disku, USB karty nebo jiného datového úložiště, jeho následná oprava většinou není nic snadného. Často top znamená nutnost rozebrat dané médium a pomocí speciální techniky nebo SW se pokusit zachránit a obnovit data.

Proto je více než dobré nepouštět se do podobné opravy vlastní silou. Při neodporné manipulaci či při nešetrných zásazích totiž může dojít jen k dalšímu poškození. Obnova dat je nabízena celou řadou firem, které se na tyto služby specializují. (viz. Obnova dat Ostrava, Praha, Brno či v jiných městech).

Cena za opravení disku nebo USB karty závisí především na tom, o jak rozsáhlé poškození se jedná. Může to být záležitost několik stokorun. Pokud je ale disk poškozený vážně, většinou se bude jednat i o několik tisíc korun. Pokud jsou vaše ztracená data cenná, pak tyto náklady mají smysl. Cena za obnovení dat je ale většinou vyšší než cena, kterou byste platili za jejich zálohování. Proto je dobré zálohování dat nikdy nepodceňovat.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search