Kolik je podpora v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě?

Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2011 nebo jaké jsou přídavky na dítě a jaké podmínky musíte splnit, abyste tuto finanční podporu dostali? Nebo se chcete zeptat, za jakých podmínek máte nárok na mateřskou dovolenou?

Podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti může být poskytována v rozmezí 65% – 45% průměrné mzdy v předchozím zaměstnání (v posledním kalendářním čtvrtletí). Rozhodující pro výši podpory je denní vyměřovací základ. Pokud žadatel o podporu v nezaměstnanosti neměl v rozhodném období žádný příjem (například matky po mateřské nebo rodičovské dovolené), pak se podpora stanoví na základě průměrná mzdy v ČR. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může být 13 528 Kč v roce 2011. Pokud je podpora stanovena na základě průměrné mzdy v ČR, pak její maximální výše může být jen 3498,6 Kč, což je poměrně málo.

Přídavky na dítě

U přídavků na dítě rozhodují o nároku příjmy rodiny v rozhodném období. Ty nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima (všech členů rodiny). Přídavky na dítě jsou poskytovány podle věku dítěte. Přídavky na dítě ve věku do 6 roků jsou 500 Kč měsíčně, v rozmezí 6  – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a nad 15 roků je to 700 Kč měsíčně.

Nárok na mateřskou

Aby těhotná žena měla nárok na mateřskou dovolenou, musí být splněno několik podmínek. Mateřská (přesněni peněžitá pomoc v mateřství) není sociální dávka. Jedná se o dávku nemocenského pojištění. Aby na ní tedy byl nárok, musí být žadatelka (nebo žadatel = nárok má i otec dítěte) plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že musí být zaměstnán u zaměstnavatele, který za něj platí nemocenské pojištění. Nebo pokud je to OSVČ, tak si sám musí platit odvody na nemocenské pojištění. Dále musí být splněna podmínky, že 2 roky před podáním žádosti o mateřské dávky bylo placeno nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní. (ne u OSVČ je to 1 roky a 180 dní). Pokud tato podmínka není splněna, žadatelka (žadatel) má nárok pouze na rodičovské dávky ve čtyřleté variantě.

1 komentář

  • Helena Hospodyová
    13 roky ago Reply

    Dobry den,jsem neslysici.poprve jsem tehotna.byla praci pred tri mesicu vypovedala.ja uz nezamestatna jsem.kolik budu mit pridavky na dite?tohle me poprve.potrebuju vedet.kazdy mesicu budu dostanu 7600kc 9 a 36 mesicu???porodi 19500kc?to je pravda???musim vedet prosim napiste nam email dekuji s pozdravem Helena.H

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search