Kolik je podpora v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě?

Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2011 nebo jaké jsou přídavky na dítě a jaké podmínky musíte splnit, abyste tuto finanční podporu dostali? Nebo se chcete zeptat, za jakých podmínek máte nárok na mateřskou dovolenou?

Podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti může být poskytována v rozmezí 65% – 45% průměrné mzdy v předchozím zaměstnání (v posledním kalendářním čtvrtletí). Rozhodující pro výši podpory je denní vyměřovací základ. Pokud žadatel o podporu v nezaměstnanosti neměl v rozhodném období žádný příjem (například matky po mateřské nebo rodičovské dovolené), pak se podpora stanoví na základě průměrná mzdy v ČR. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může být 13 528 Kč v roce 2011. Pokud je podpora stanovena na základě průměrné mzdy v ČR, pak její maximální výše může být jen 3498,6 Kč, což je poměrně málo.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti nebo přídavky na dítě?

Přídavky na dítě

U přídavků na dítě rozhodují o nároku příjmy rodiny v rozhodném období. Ty nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima (všech členů rodiny). Přídavky na dítě jsou poskytovány podle věku dítěte. Přídavky na dítě ve věku do 6 roků jsou 500 Kč měsíčně, v rozmezí 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a nad 15 roků je to 700 Kč měsíčně.

Nárok na mateřskou

Aby těhotná žena měla nárok na mateřskou dovolenou, musí být splněno několik podmínek. Mateřská (přesněni peněžitá pomoc v mateřství) není sociální dávka. Jedná se o dávku nemocenského pojištění. Aby na ní tedy byl nárok, musí být žadatelka (nebo žadatel = nárok má i otec dítěte) plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že musí být zaměstnán u zaměstnavatele, který za něj platí nemocenské pojištění. Nebo pokud je to OSVČ, tak si sám musí platit odvody na nemocenské pojištění. Dále musí být splněna podmínky, že 2 roky před podáním žádosti o mateřské dávky bylo placeno nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní. (ne u OSVČ je to 1 roky a 180 dní). Pokud tato podmínka není splněna, žadatelka (žadatel) má nárok pouze na rodičovské dávky ve čtyřleté variantě.

  1 Komentář

  1. Helena Hospodyová  •  

    Dobry den,jsem neslysici.poprve jsem tehotna.byla praci pred tri mesicu vypovedala.ja uz nezamestatna jsem.kolik budu mit pridavky na dite?tohle me poprve.potrebuju vedet.kazdy mesicu budu dostanu 7600kc 9 a 36 mesicu???porodi 19500kc?to je pravda???musim vedet prosim napiste nam email dekuji s pozdravem Helena.H

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..