Exekuce – kladivo na dlužníky

Na začátek trocha teorie – exekuce je nucený výkon exekučního titulu proti dlužníkovi, který není schopný dostát po určitou dobu svým závazkům. Že se vás exekuce týkat nemůže? Vyvedeme vás z omylu. Půjčili jste si větší, či menší finanční obnos, nezvládáte jej splácet v řádných termínech, upomínky ignorujete a rekomanda si nevyzvedáváte? Připravte se na to, že z vašeho účtu začnou jednoho krásného dne mizet finanční prostředky, zaměstnavatel vám nevyplatí celou mzdu a pokud vám ještě nebyly vyměněny zámky u vchodových dveří, jistě se podivíte nad množstvím nepřívětivých žlutých nálepek, které dříve, či později „ozdobí“ váš bytový interiér. Ano, i takovou sílu exekuce má. A dostat se do spárů exekutorů není ani trochu obtížné.

ID-1007374Exekuce na plat

Tento druh exekučního výkonu (někdy také označován jako exekuce na mzdu) může nařídit jak exekutor, finanční úřad tak soud a to z rozličných důvodů. Nesplácíte své dluhy? „Zapomněli“ jste již nějaký ten měsíc zaplatit paušál u svého operátora? Neplatíte výživné na své děti, které zůstaly v péči u druhého z rodičů? Nebo jste jednoduše nezaplatili pokutu v dopravním prostředku a veškeré upomínky ignorujete? Tak právě vás se může exekuce na plat týkat. Exekuční srážky jsou počítány vždy z čisté mzdy a je jedno, zda máte uzavřenou klasickou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti.

Jak zabránit exekuci?

Primárním pravidlem je nepůjčovat si částky, které nemůžeme splatit. Pokud vám toto pravidlo příliš neříká a exekuce vás straší po nocích, nezoufejte, i v této situaci existují určitá řešení, jak zabránit exekuci. Neignorujte došlé dopisy včetně upomínek a vyzvedávejte si rekomanda. Proti exekuci můžete podat dovolání nebo návrh na zastavení exekuce. Vše je však nutno řešit zavčas! Ignorování dluhů nic neřeší a může vám pouze přitížit.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search