Konsolidace dluhů, co to je a komu se vyplatí?

Konsolidace dluhů nabízejí jak některé banky, tak i různé nebankovní firmy. Konsolidace dluhů zjednodušeně znamená to, že pokud máte více různých dluhů (půjčka v bance, úvěr nebo hypotéka na bydlení, kreditní karta, nákup nejrůznějšího zboží na splátky a podobně), banka nebo ten, kdo nabízí konsolidaci dluhů, provede sloučení všech těchto dluhů do jednoho.

Výhody konsolidace dluhů

Mezi hlavní výhody konsolidace dluhů patří především to, že už nemusíte splácet několik různých dluhů, ale splácíte pouze jeden. Při konsolidaci dluhů si pak v bance můžete domluvit nižší splátky nebo prodloužení splatnosti. Pokud vaše finanční situace není nejlepší, tak právě konsolidace dluhů vám může pomoci trochu ulevit.

Nevýhody konsolidace dluhů

Konsolidace dluhů není pro každého. Pokud zažádáte o konsolidaci dluhu u některé banky, pak musíte splňovat několik různých podmínek. Tou hlavní bývá především to, že všechny vaše dluhy musíte splácet. Pokud už máte některý z dluhů po splatnosti, tak vám banka zpravidla nepomůže při konsolidaci dluhů

Konsolidace dluhů, co to je a komu se vyplatí?

Konsolidace dluhů, co to je a komu se vyplatí?

Pokud se obrátíte na některou z nebankovních firem, které nabízejí konsolidaci dluhů, tak zde zase velmi často bývá požadováno nějaké ručení – nemovitostí nebo jiným majetkem, nebo se za vaše dluhy při konsolidaci bude muset zaručit nějaký ručitel. Podobně jako u nebankovní půjčky pak při konsolidaci dluhů mimo banky hrozí i vyšší riziko toho, že narazíte na nejrůznější podvodníky, kterým jde především o to, obrat vás o peníze.

Co dělat, když není možná konsolidace dluhů?

Pokud máte hodně velké dluhy, které nejste schopni splácet, pak už vám velmi pravděpodobně konsolidace dluhů nepomůže. V takovém případě můžete zvážit možnost osobního bankrotu neboli oddlužení fyzických osob. Při oddlužení se můžete zbavit všech svých dluhů, bude to ale nějakou dobu trvat a nebude to příliš jednoduché. Při oddlužení totiž soudy požadují, abyste během pěti let, zaplatili alespoň 30% všech svých dluhů. To se pak může realizovat prostřednictvím prodeje vašeho majetku, nebo pomocí pravidelných splátek. Podmínkou pro oddlužení je ale to, že ho schválí soud a všichni věřitelé a také to, že budete schopni uhradit alespoň část toho, co dlužíte.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search